Christie's bude dražit legendární portrét Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola - DOPLNĚNO

23.03.2022
Stejně jako Warhol a Monroe je slavnou tváří i kupec – rekordní nabídku pronesl v aukční síni osobně Larry Gagosian, nejvlivnější art dealer na světovém uměleckém trhu. Nyní se spekuluje, zda dílo kupoval pro sebe nebo pro některého ze svých megasběratelů. 

Portrét Marilyn Monroe patří společně s konzervami Campbellových polévek k Warholovým notoricky známým dílům. Legendární představitel pop-artu začal hollywoodskou krásku zvěčňovat pomocí sítotisku v roce 1962, tedy krátce po její smrti. V roce 1964 vyvinul rafinovanější a také mnohem náročnější techniku sítotisku, jejíž prostřednictvím se chtěl vymezit vůči dosavadní masové produkci. Díky tomu vznikl velmi omezený počet portrétů, jehož je dílo Shot Sage Blue Marilyn součástí.

Slavný obraz vlastnIla nadace sourozenců Thomase a Doris Ammannových, kteří v roce 1977 založili v Zurichu galerii Thomas Ammann Fine Art. Výtěžek z prodeje poputuje na aktivity nadace, které spočívají v rozvoji dětské zdravotní péče a vzdělávacích programů po celém světě.

„Marilyn od Andyho Warhola představuje vrchol amerického pop-artu. Takto významné dílo se v aukci draží jednou za generaci. Je zosobnělým příslibem amerického snu, ve kterém se na jednom plátně podařilo zachytit optimismus, křehkost, věhlas a ikonografii,“ říká Alex Rotter, který v Christie’s vede sekci umění 20. a 21. století.

 
 

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.