Svoboda & Williams partnerem konference Real Estate Forum 2021

19.10.2021

Konference Real Estate Forum 2021, pořádaná advokátní kanceláří Havel & Partners, je příležitostí pro pravidelné setkávání odborníků napříč všemi oblastmi českého realitního trhu. Zahajovací debata byla věnována výzvám, kterým Brno čelí a které vymezuje zejména stávající územní plán. Viktor Poledník, urbanista působící v Odboru pro územní plánování a rozvoje, se společně s Markem Vinterem, předsedou správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů, shodli na tom, že stávající územní plán nevytváří podmínky pro novou výstavbu, tudíž ceny zdejších nemovitostí skokově rostou. Brnu zároveň chybí efektivní dopravní a technická infrastruktura – obojí navíc zatěžuje rostoucí suburbanizace, proto je důležité se v následujících letech zaměřit zejména na zahušťování města a na metropolitní zástavbu.

Ve druhém bloku panelisté diskutovali o dopadech pandemie na segment rezidenčních, komerčních a průmyslových nemovitostí. Pandemie zapůsobila jako akcelerátor na nájemní bydlení a na trh flexibilních kanceláří. Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, poukázal na chování investičních fondů, které skupují velké nájemní celky a tím ukazují, jakým směrem se bude rezidenční trh v následujících letech ubírat. Prokop Svoboda, majitel realitní společnosti Svoboda & Williams, se dotkl současné situace v segmentu flexibilních kanceláří. I velké firmy chtějí nyní pružně reagovat na požadavky svých zaměstnanců a klientů, ať už se týkají velikosti a uspořádání pronajatých prostor, lokality či poskytovaných služeb. Kancelář se navíc z místa výkonu práce proměnila spíše v místo pro komunikaci, setkávání, spontánní interakci, brainstormingy, utužování firemní kultury a sdílení hodnot.

Konferenci uzavřel panel zaměřený na investiční příležitosti v Brně a jihomoravském kraji a na obnovu obcí zasažených tornádem, ke které významně přispěl jeden z účastníků, Zdeněk Mihalco, ředitel nadace VIA. Panelisté diskutovali o investičním potenciálu komerčních nemovitostí, který je podle Lukáše Netolického ze společnosti Cushman & Wakefield stále velký, jelikož lidé se chtějí do kanceláří vracet, i když třeba v jiném nastavení. Developeři kancelářských objektů by se měli zaměřovat zejména na přibližování kanceláří veřejnému prostoru, rozšiřování venkovních ploch a celkově na vytváření místa, do kterého se zaměstnanci budou rádi vracet.

 

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.