Digitální technologie v posledních letech výrazně ovlivňují uměleckou scénu i trh s uměním. V půlce července uspořádal aukční dům Christie's v Rockefeller Centru už osmý ročník Art + Tech Summitu, kam se sjeli umělci, leadeři tech byznysu, akademikové i zástupci regulačních orgánů, aby debatovali o úloze a dopadu technologií ve světě umění. V září pak chystá dražbu dokumentů vědeckých inovací.
Před třemi lety se právě Christie's stala první velkou aukční síní, která nabídla do dražby čistě digitální umělecké dílo. Šlo o NFT amerického grafického designéra Mikea Winkelmanna známého pod pseudonymem Beeple. S dosaženou prodejní cenou 69 milionů dolarů se dílo okamžitě stalo nejdražším NFT na trhu. Zatímco po rekordním roce 2021 čelí NFT propadu, Christie’s stále sází na digitální umění. „Věříme, že tato díla mají dlouhodobou perspektivu, přestože je po cestě jistě čekají vrcholy i propady," míní prezidentka Christie's Bonnie Brennanová.
Předloni proto Christie’s najala bývalého výkonného ředitele Microsoftu Devanga Thakkara, aby pod její značkou rozvíjel venture kapitálové investice do nových technologií. Minulý rok Christie’s investovala do hologramové společnosti Proto. Při dlouho očekávané únorové dražbě eklektické umělecké sbírky pop star Eltona Johna tak vítal příchozí právě jeho hologram. Prezidentka Christie's technologii sama použila, aby se „zúčastnila“ konference v Los Angeles. Technologie aukčnímu domu umožňuje virtuálně vystavovat rovněž samotná umělecká díla. „Když jsme v San Franciscu vystavili „Malého tanečníka“ od Edgara Degase, někteří klienti byli přesvědčeni, že skutečně viděli originál," říká Brennanová.
V newyorském Rockefellerova centru, kde se konal zmíněný Art + Tech Summit, je aktuálně k vidění Kolekce „Gen One“. Jde o sbírku předmětů spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena mapující některé z nejvýznamnějších technologických inovací minulého století. Součástí sbírky, která se bude dražit 10. září, je třeba osobní počítač Apple-1 z roku 1976, který míval na stole Steve Jobs. V nabídce je Einsteinův dopis z roku 1934 prezidentu Rooseveltovi, který přivedl USA do jaderného věku nebo skafandr pro prvního astronauta ve vesmíru z roku 1964.
„Podstatou našeho businessu zůstává prodej ikonických uměleckých děl,“ říká Bonnie Brennanová. „Přesto musíme reagovat na poptávku. Sběratelství dnes funguje jinak než před půl stoletím. Kdyby před 30 lety někdo řekl, že začneme dražit luxusní kabelky, zcela jistě bych povytáhla obočí,” dodává. Slovo ’umění’ dnes podle ní zahrnuje mnohem širší spektrum významů. „Pro řadu lidí to už není výhradně obraz, který si pověsí na zeď, ale třeba tenisky nevyčíslitelné hodnoty, pečlivě uložené ve značkovém pouzdře,“ konstatuje Brennanová s tím, že Allenova sbírka vyvolala značnou poptávku a oslovuje širší publikum dražitelů, než klasické umění. „Je to kus americké historie,“ uzavírá prezidentka Christie’s.