Světový aukční rekord pro dílo Picassovy družky v Paříži

06.05.2024

Pařížský aukční týden byl oslavou několika význačných kulturních jubileí letošního roku, v němž si připomínáme 150. výročí vzniku impresionismu nebo 100. výročí Surrealistického manifestu. Ne náhodou byla jeho hlavní hvězdou surrealistická ikona Man Ray – prodej jeho děl z kolekce kurátorky a sběratelky Marion Meyer předčil všechna očekávání. Sítotisk slavné fotografie Le Violon d'Ingres, zobrazující Kiki de Montparnasse, byl v Paříži vydražen za 120 000 eur, tedy za dvojnásobek maximálních předaukčních odhadů. Až desetinásobně dráž, než se odhadovalo, se prodaly dva dopisy podepsané Man Rayem na hlavičkovém papíře „MOUvEmEnT DADA“ z roku 1921. Úhrnem pak celý nabízený soubor vynesl 4,7 milionů eur.

Významným trendem současné umělecké scény je stále sílící pozice žen, která se promítá i do obchodních výsledků. Světový aukční rekord zaznamenalo plátno Françoise Gilot, francouzské malířky, široké veřejnosti dosud známější jako jedna z Picassových životní partnerek a múz. Její Le Concert Champêtre se v domovské Paříži prodal za 1,3 milionu eur, což je více než šestinásobek předem odhadované ceny. Hodnotu díla umělkyně, která skonala loni v červnu v úctyhodných 101 letech, nejspíš ovlivnilo, že tamní Picassovo muzeum nedávno otevřelo samostatnou expozici Françoise Gilot. Skvěle si vedlo také dílo La Petite Fille au Cheveux Blonds od Berthe Morisot, které se prodalo za více než dvojnásobek odhadu.

Mimořádné výsledky zaznamenala díla impresionistických mistrů Renoira, Morisota či Sisleyho, nových aukčních rekordů pak dosáhly i kousky od méně známých postav hnutí. „Aukční výsledky ukazují apetit mezinárodního trhu s uměním a jeho zájem nejen o velká jména z konce 19. a 20. století,“ zhodnotila čtveřici dražeb Valérie Didier, ředitelka večerního prodeje impresionistického a moderního umění a sbírek Christie's.

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.