Christie’s zahájila aukční sezónu velkolepě, tržby jí rostou dvouciferně

11.03.2024

Nejpečlivěji sledovaným byl prodej obrazu „Intimní přítel“ Reného Magritta ze sbírky Gilberta a Leny Kaplanových. Plátno se na trh vrátilo po více než 40 letech, aby se stalo hlavním tahákem aukce připravené Christie’s u příležitosti stého výročí Bretonova surrealistického manifestu. „Intimní přítel“ se nakonec vydražil „jen“ za 33,6 milionu liber, tedy za částku pohybující se spíše na spodní hranici předaukčních odhadů. Ty v nejoptimističtější verzi počítaly až s 50 miliony liber. Přesto jde o druhou nejvyšší sumu, jaké kdy Magrittovo dílo na trhu dosáhlo. 

Aukce The 20th/21st Century představila inspirativní dialog evropských klasiků se současnými autory. Na horní hranici předaukčních odhadů se vyšplhalo plátno Francise Bacona „Krajina poblíž Malabaty v Tangeru“, které se i s poplatky prodalo za 19,63 milionu liber. Obraz s atraktivní proveniencí, který kdysi vlastnil spisovatel Roald Dahl, patří k vůbec nejžádanějším Baconovým dílům. Dosud byl představen na 32 výstavách ve 27 městech.

Vůbec poprvé se v dražbě objevilo dílo Davida Hockneyho „Kalifornie“. Sluncem zalitý obraz je součástí umělcovy klíčové série „Swimming Pool“, vytvořené v šedesátých letech. Prodej vynesl 18,710 milionu liber. Osmi cifernou částku překonalo ještě Monetovo „Ráno na Seině, jasné počasí“, které se prodalo za 14 397 500 liber. Patří do známého umělcova cyklu „Rána na Seině“, kde v 21 obrazech zachytil stejný pohled na řeku v Giverny.

Podle hodnocení aukční síně celkové tržby z obou březnových aukcí oproti minulému roku vzrostly o 17 procent. 

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.