Poptávka po špičkových nemovitostech i jejich cena za metr čtvereční opět rostou. Prodávají se menší byty, než loni, mezi kupujícími výrazně převažují Češi. Rozkolísaný nájemní trh v širším centru Prahy se stabilizoval. To jsou klíčové trendy pražského rezidenčního trhu v druhém pololetí roku 2023. Vyplývá to z aktuální mezipololetní analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams.
„Kvalita se stala klíčovým kritériem úspěšných realitních transakcí v druhém pololetí loňského roku,“ shrnuje dění na pražském trhu majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda. Jeho slova potvrzují také čísla: aktuální poptávka ve srovnání s prvním pololetím minulého roku stoupla o 22 %, v mírnějším tempu ji následují i ceny. Hodnota metru čtverečního u novostaveb se mezipololetně zvýšila o 0,9%, u přeprodejů je pak růst výraznější, a to 2,7 %. „Nabídka zajímavých nemovitostí na trhu je omezenější než dříve, současně platí, že kupující si nemovitost více vybírají a déle se rozhodují. Proto jsou špičkové standardy provedení či prémiová lokalita stále důležitějšími parametry,“ zdůrazňuje Svoboda.
Klienti Svoboda & Williams letos za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 157 258 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 141 248 Kč. Naopak klesala průměrná plocha prodaných nemovitostí. „Největší pokles průměrných výměr jsme zaznamenali u dispozic 3+kk a 4+kk, největší zájem byl mezi kupujícími o dispozice 2+kk,“ upřesňuje analytik Svoboda & Williams Kryštof Kušiak. Průměrný prodaný pražský byt disponoval v druhém pololetí plochou 85,2 m2, což je o 9,5 % méně, než v předchozím období. „Menší výměra prodaných nemovitostí je hlavním důvodem poklesu průměrné ceny za byt, která je oproti prvnímu pololetí o 7,7 % nižší,“ dodává Kušiak.
Po předchozích výkyvech se v druhému pololetí loňského roku stabilizovaly ceny nájemního bydlení v Praze na průměrných 39 088 Kč měsíčně, což je nárůst o jedno procento. „Nejvíce se pronajímaly nejmenší byty 1+kk až 2+1 v širším centru Prahy,“ říká Kryštof Kušiak. „Po loňském létě jsme zaznamenali výrazný nárůst poptávky zejména ze strany českých klientů,” dodává vedoucí oddělení rezidenčních pronájmů David Šimeček. „Nejluxusnější byty si dříve zpravidla pronajímali expati. I v tom nejdražším segmentu však už Češi dohánějí nájemce z ciziny,” uzavírá.
________________________________________________________________________
Jak vzniká Market Report Svoboda & Williams
Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodejích nemovitostí získaných z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru. Market Report vychází čtyřikrát ročně. Zpracovává data ze dvou posledních čtvrtletí a pohyby realitního trhu srovnává ve dvou po sobě jdoucích pololetích.
Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce, přičemž vývoj nájemního trhu srovnává meziročně.