Svoboda & Williams je hrdým partnerem Mezinárodních hudebních mistrovských kurzů ve Slavonicích

Realitní zprávy

15.06.2023

Příležitost učit se od špičkových houslistů, violistů a violoncellistů, navíc bezplatně a v inspirativním prostředí renesančních Slavonic získá letos dvacítka mladých hudebních talentů do 30 let. Frekventanti Mezinárodních hudebních mistrovských kurzů se v průběhu týdenní intenzivní přípravky mohou výrazně přiblížit ke svému profesnímu snu – angažmá v renomovaném orchestru. 

Letití členové orchestru, který už dekády patří k nejuznávanějším symfonickým tělesům na světě, založili slavonické kurzy do vzoru obdobného letního projektu svého profesora Alfreda Staara. „Profesor Staar byl vyhledávaný pedagog a jeho nápad pořádat kurzy u Triglavského národního parku ve Slovinsku, kde měl chalupu, sklidil velký ohlas,“ vzpomíná na prvotní inspiraci houslista Milan Šetena, duchovní otec slavonický kurzů. 

Přestože profesor Staar těsně před začátkem prvního ročníku zemřel, jeho žáci a asistenti kurzy v Trentě s úspěchem vedli další 16 let. „Když od projektu před časem odstoupil hlavní sponzor, rozhodli jsme se posunout do Slavonic, u nichž mám chalupu zase já,“ konstatuje Šetena. 

Mladí motivovaní hudebníci se letos sjíždějí do Slavonic už potřetí, a to bez nadsázky z celého světa. Každý účastník získá denně k individuální lekci i další dvě hodiny výuky v rámci komorních těles, které lektoři na začátku sestaví. „Naučit se jeden druhého poslouchat představuje naprostý základ pro práci ve velkém orchestru,“ zdůrazňuje Milan Šetena s tím, že charakteristický ceněný zvuk Vídeňských filharmoniků stojí právě na schopnosti hudebníků propojit své výkony do libozvučného celku. 

„Když u účastníků kurzů vidíme potenciál, doporučíme slavonické frekventanty do Orchestrální akademie Vídeňské filharmonie,“ podotýká houslista. Z uplynulých ročníků se do akademie, odkud pak obvykle vede cesta ke stálému angažmá v prestižním orchestru, dostali už tři účastníci. 

Špičková úroveň mladých instrumentalistů zaujala i majitele realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokopa Svobodu. „Vyrůstal jsem v hudební rodině, dědeček byl členem České filharmonie, maminka operní pěvkyní, takže se dá říct, že mám od dětství vycvičené ucho,” vzpomíná Svoboda. „Potkat správné lidi ve správný okamžik bývá pro kariérní růst v jakémkoliv oboru klíčové, i proto chci svojí podporou kurzů pomoct nastartovat profesní dráhu nadaných hudebníků. Zároveň se snažím podporovat kulturní život Slavonic, města, pro které mám velkou slabost," říká Prokop Svoboda, který se sám hudbě aktivně věnuje.

Místní i návštěvníci Slavonic si mohou hudební naděje vyslechnout na koncertech v rámci Mezinárodních hudebních slavností Slavonice 2023, které se budou konat ve dnech 24.8. v Museum Humanum ve Fratres, 25.8. na zámku Dobrohoř ve Starém Městě pod Landštejnem a 26.8. v Institutu ve Slavonicích.


Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.