Flexibilní kanceláře jsou rychle expandujícím segmentem, zaznělo na konferenci Coworking Europe

25.11.2022

Na konferenci, která doslova sršela energií, se sešli profesionálové z oboru z celého světa: od malých a středních providerů, přes zástupce globálních coworkingových sítí, ale také investorů, odborníků z IT či marketingu. Optimistickou náladu nepodnítilo pouze opětovné shledání po pandemii. „Z prezentovaných dat plyne, že flexibilní prostory jsou rostoucím sektorem komerčních nemovitostí. A růst tohoto segmentu se očekává i v příštím roce,“ říká Kateřina Burešová, Flexible Workspace Consultant ve společnosti Offices Unlimited.

Podle dat klíčových nadnárodních provozovatelů, jako jsou IWG a WeWork, zažívá aktuálně coworking boom ve všech velkých evropských hlavních městech. Nevyjímaje hostitelský Amsterdam, kde provideři hlásí 91procentní obsazenost. „Přechod firem na flexibilní řešení se po pandemii zrychlil. Pro mnoho společností představují právě flexibilní kanceláře cestu, jak být agilní a čelit novým výzvám,“ uvedla ve svém vystoupení Country Manažerka IWG Netherlands Karin Poel van der Lans.

Pro pražský tým bylo proto víc než inspirativní navštívit zdejší coworkingová centra. „Některá jsou na trhu přes 50 let,“ říká kolegyně Marie Kantorová. To je případ coworkingu EBC Amsterdam, který se chlubí reprezentativní historickou budovou přímo na amsterodamském kanálu. „Uchvátila nás impozantní sdílená zahrada ve vnitrobloku s letním domkem, v němž se skrývala zasedačka. Prostor s lidmi tady sdílí i ptáci: v zahradě pro ně provozovatelé centra rozmístili budky, které ptačí nájemníci každé jaro rychle zabydlí,“ doplňuje Burešová.

Podnětná byla také návštěva dvou poboček mezinárodních providerů. „Zatímco provozovatel butikových center Mindspace nabízí opulentní prostory s mramorovou vstupní halou a autentickými freskami ve stylu Ludvíka XIV., amsterdamská pobočka The Social Hub sází na pestrý mix služeb a funkcí od hotelových pokojů, přes sdílené kanceláře až po tělocvičnu. Jejich prostory uživatele naprosto rozmazlí,“ popisují dojmy z odlišných přístupů konzultantky. 

Řadu poznatků konzultantky Offices Unlimited načerpaly i na samotné konferenci. „K nejzajímavějším patřilo vystoupení Bastiana Bosse, designéra coworkingů pro Deutsche Bahn. Německý dopravce se snaží lidem ukázat, že i cestování vlakem může být efektivní a pohodlné, zvláště když při přestupech mohou využívat k práci prostory přímo na vlakových stanicích. Ty se snaží vytvářet s ohledem na maximální udržitelnost,“ říká Kateřina Burešová. 

Za srdce obě vzalo vystoupení Ukrajinky Helgy Moreno ze společnosti Andcards. „Líčila, jak se coworkingy na Ukrajině se staly přechodným domovem pro lidi prchající z východu. Přesto si udržují až 60procentní obsazenost.“ Potěšilo je také, že celá konference byla organizovaná přes aplikaci Eventee českých zakladatelů Romana Maštalíře a Petra Fialy.   

„Z akce si odnášíme mnoho nových kontaktů, poznatků a dlouhý seznam novinek, které postupně chceme zavádět i v našich čtyřech pražských pobočkách. Návštěvy amsterdamských center nás utvrdily v tom, že Offices Unlimited  jsou svým designem na vysoké úrovni a že umíme nabídnout špičkové služby srovnatelné s mezinárodními top standardy, “ uzavírá Marie Kantorová. 

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.