Svoboda & Williams používá soubory cookies ke zlepšení vašich uživatelských zkušeností. Kliknutím na „OK“ vyjadřujete svůj souhlas.
OK

Realitní zprávy

Svoboda & Williams partnerem konferencí Real Estate Forum a Real Estate Market

13.10.2022

Zástupci realitní společnosti Svoboda & Williams začátkem podzimu již tradičně vystoupili na dvou konferencích věnovaných trhu nemovitostí: brněnské Real Estate Forum a pražské Real Estate Market. Panelisté na nich diskutovali o aktuálních trendech, ale i výzvách, které na trhu rezidenčních a komerčních realit otevřely energetická krize, rostoucí náklady či úrokové sazby.

Zářijové Real Estate Forum uvedla debata o novém územním plánu Brna, který zastupitelé města v červnu neschválili, což je rána pro řadu rozvojových projektů moravské metropole. Kvůli zastaralému územnímu plánu totiž ve městě chybí pozemky pro výstavbu a následně dramaticky roste jejich cena. „Shození územního plánu je obrovský krok zpět, v Brně chybí tisíce bytů,“ uvedl regionální ředitel Svoboda & Williams Zdeněk Vojtek.

Říjnový Real Estate Market, který se konal v Praze, rozebral témata, jako je stagnace prodejních cen, zvýšený zájem o přeprodeje a prudký nárůst poptávek po nájemním bydlení. “Česká společnost si na nájemní bydlení zvyká, pociťujeme to v aktuální poptávce a očekáváme větší nabídku”, konstatoval Prokop Svoboda.

Účastníci konference se shodli, že realitní byznys komplikuje i nepříznivá ekonomická situace. Inflace výrazně zasáhla do kupní síly obyvatel, růst sazeb zase způsobil faktické zastavení hypotečního trhu. „Z developmentu se stalo dobrodružství a cokoli dnes plánovat je velmi složité,“ posteskl si Dušan Dvořák z TOP Estates. Úbytek poptávek zaznamenala i kancelář Svoboda & Williams. „Z trhu prodávajícího se stal trh kupujícího,“ konstatoval Vojtek s tím, že kvůli vysoké poptávce a rostoucím výnosům jsou nyní v Brně zajímavé investice do nájemního bydlení.

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.