Christie's chystá dražbu umělecké sbírky Paula Allena – aukce v hodnotě 1 miliardy dolarů má potenciál přepsat aukční rekordy

14.10.2022

Očekává se, že finální vydražená hodnota zhruba 150 průlomových děl, pokrývajících více než 500 let dějin umění, přesáhne 1 miliardu dolarů.To by představovalo vůbec nejdražší individuální sbírku, jakou umělecký trh nabídnul v aukční síni. Předčila by tak i dosavadní aukční rekord 835 milionů dolarů, který drží sbírka Rockefellerovy rodiny z roku 2018.

Cena nekterých děl ikon malířství - Cézanna, Seurata, či Van Gogha - by podle odhadů mohla přesáhnout 100 milionů dolarů. Dražit se bude ve dvou živých dražbách  9.-10. listopadu. Allenova sbírka je reflexí jeho vášni k umění. Vzhledem k její impozantní úrovni cestuje před samotnou dražbou po světových metropolích Hong Kong, Los Angeles, Taipei, Šanghaj a Londýn.

Paul G. Allen věnoval během svého života více než 2,6 miliardy na podporu biologie, umění, hudby, filmu a životního prostředí. Výtěžek z dražby Visionary poputuje dle jeho přání na zatím nezveřejněné filantropické účely.

CEO aukčního domu Christie's, Guillaume Cerutti, se o Allenovi vyjádřil jako o „inspirativní osobnosti“ a dodal, že kvalita umělecké sbírky protkaná jeho dobročinností vytvoří z dražby „událost nepředstavitelných rozměrů.“

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.