První polovina roku 2022 se dle analýzy Svoboda & Williams nesla ve znamení dvou klíčových trendů: zatímco poptávka po koupi nemovitostí poklesla, ceny realit v segmentu, který realitní kancelář Svoboda & Williams dlouhodobě sleduje, dále rostou. Dění v prvním letošním pololetí shrnuje v devátém vydání Market Report.
Ceny sledovaných prémiových nemovitostí na pražském rezidenčním trhu dále stoupají. Zatímco u novostaveb se růst drží těsně pod dvojcifernou hranicí (+ 9,8 procenta), u přeprodejů je meziroční cenový nárůst střídmější (+ 6,6 procenta). V sledovaném období tak klienti Svoboda & Williams za metr čtvereční novostavby v průměru zaplatili 155 014 Kč a za metr čtvereční přeprodeje 141 970 Kč. Zatímco na Praze 1 průměrná cena za metr čtvereční dosahovala až 193 550 Kč, na Praze 10 lze pořídit prémiovou nemovitost v průměru za 127 851 Kč za metr čtvereční.
Výrazný cenový nárůst si za první pololetí připsalo nájemní bydlení. Výše nájmů ve sledovaném segmentu v průměru vzrostla o 14 procent na 34 450 Kč za měsíc, čím nejenže vyrovnala pandemický propad, ale o 5,2 procenta překonala průměrné ceny před pandemií. Většinu nemovitostí si pronajímali cizinci, kteří v nejvyšším segmentu nad 55 tisíc korun / měsíc tvořili až 69 procent nájemníků.
Nervozita, panující na globálních trzích v důsledku války na Ukrajině i rostoucí inflace se promítá i na pražský rezidenční trh prémiových nemovitostí. „Přestože objem transakcí, které jsme v prvním pololetí realizovali, zatím zůstává více méně stabilní, aktuální pokles poptávek indikuje zpomalení trhu,“ konstatuje Prokop Svoboda, managing partner realitní kanceláře Svoboda & Williams.
V druhém pololetí podle něj čeká pražský rezidenční trh stagnace nebo dokonce drobná korekce - což investorům nabízí řadu příležitostí. „Dočasné zpomalení vždy vylepšuje nabídku, takže i my v posledních měsících sledujeme, že na trh se v této fázi začínají dostávat zajímavější nemovitosti,“ říká Svoboda.
Očekává, že aktuální vývoj také urychlí přechod české ekonomiky na euro. „Firmy hledají financování v eurech už teď a nedivil bych se, kdyby rezidenční developeři příští rok začali publikovat v jednotné evropské měně své ceníky a přepočítávat je na koruny podle aktuálního kurzu,“ konstatuje Svoboda s tím, že na kancelářském trhu jsou nájemní smlouvy v eurech už dlouho standardem.
„Věřím, že současná situace rovněž může iniciovat vyšší poptávku po energeticky úspornějších, ekologicky šetrnějších a obecně kvalitnějších projektech, které v devalvačním inflačním prostředí garantují trvalé hodnoty. A ty dnes hledáme nejen na realitním trhu, ale i jako společnost,“ uzavírá aktuální analýzu Prokop Svoboda.
Jak vzniká Market Report Svoboda & Williams
Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodeji nemovitostí získané z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru.
Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce – dobře tak ilustruje, jaký vliv mělo zastavení turistického ruchu na ceny nájemného v Praze.