Nový Market Report Svoboda & Williams se ohlíží za uplynulým půlrokem na trhu prémiových nemovitostí v Praze

15.08.2019

Market Report vzniká na základě analýz vycházejících z dat o prodejních a nájemních transakcích, která jsou generována aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ve spojení s údaji o prodeji nemovitostí získanými z katastru nemovitostí, které svými parametry zapadají do portfolia Svoboda & Williams, vzniká ucelený přehled aktuálních prodejních a nájemních cen na pražském prémiovém rezidenčním trhu. Cenová analýza je doplněna mimo jiné shrnutím poptávky a nabídky nemovitostí v tomto segmentu trhu a komentáři ze strany makléřů Svoboda & Williams. Součástí Market Reportu je i rubrika Focus, jež se zaměřuje na různorodá témata související s děním na pražském trhu nemovitostí – tentokrát byl dán prostor Nuslím, čtvrti, která v současné době prochází mnohými proměnami.

V segmentu prémiových rezidenčních nemovitostí Svoboda & Williams v prvním pololetí roku 2019 zaznamenala v rámci prodeje a pronájmu následující trendy:

Prodej:
- poptávka spíše stagnuje a vrací se na úroveň před vypuknutím nákupní euforie v roce 2017
- úroveň průměrné dosažené ceny prémiových bytů zůstává víceméně na úrovni roku 2018
- dlouhodobé povolování, nedostatečné stavební kapacity a rostoucí ceny stavebních prací stále oslabují bytovou výstavbu
- téměř polovinu sledovaných projektů tvoří rekonstrukce starších činžovních domů

Pronájem:
- poptávka je stále silná
- dosažené nájemné prémiových bytů mírně rostlo, meziročně o 3,8 %
- v Praze dosahují výnosy z pronájmů 2–3 %, v Brně a regionech jsou vyšší
- čeští nájemci čím dál tím více směřují do vyšších cenových segmentů a pomalu „dohánějí“ cizince
- počet projektů nájemního bydlení se zvýšil jen nepatrně

Podrobná analýza prodejních a nájemních cen na pražském trhu prémiových rezidenčních nemovitostí je nedílnou součástí Market Reportu. Vychází pouze z dat postavených na realizovaných, nikoliv nabídkových cenách. Svoboda & Williams pro tento účel vytvořila ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2019 ke stažení (pdf)

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.