Postupné zotavování české ekonomiky z globální ekonomické krize roku 2008 s sebou podle Richarda Meiera, šéfa oddělení pro komerční nemovitosti realitní kanceláře Svoboda & Williams, přináší řadu nových příležitostí, ale také některé podstatné výzvy pro realitní kanceláře. Jedna taková významná příležitost spočívá podle Meiera v tom, že o služby realitních kanceláří bude narůstající zájem ze strany firem malé a střední velikosti. Ty budou potřebovat rychlé, profesionální a erudované poradenské služby, které by jim pomohly zorientovat se na nepřehledném realitním trhu.
Příležitost v nepřízni
Ekonomická krize napomohla rychlému rozvoji těch hráčů v oblasti podnikání s realitami, kteří jsou ve své oblasti nejlepší. Před ní bylo zvláštním specifikem českého realitního trhu, že – řečeno s trochou nadsázky – každý, kdo vlastnil nějakou nemovitost, také provozoval realitní kancelář a usiloval o maximální a co nejrychlejší profit z prodeje či pronájmu oné nemovitosti. Ekonomická krize, která způsobila, že se pohyb na českém realitním trhu na krátký čas téměř zastavil, měla podle Meiera na realitní trh zároveň z dlouhodobého hlediska tak trochu oživující účinek. S každým velkým ekonomickým a následným realitním cyklem přichází konsolidace a revitalizace. Tím, že celá řada realitních kanceláří ukončila svoji činnost, vytvořila krize nadbytek pracovních sil ve formě množství kvalifikovaných realitních agentů a makléřů hledajících práci. Tento nadbytek znamenal pro realitní kanceláře, které krizi překonaly, nebývalé množství zájemců o práci, a tak jim umožnil zaměstnat pouze ty ve svém oboru nejlepší.
Zaměření na malé a střední firmy
Co se týče komerčních nemovitostí, je Meier přesvědčen, že dobu, kdy sem přicházely obří nadnárodní společnosti a zakládaly své obří pobočky, má už Česká republika, alespoň z větší části, za sebou. Většina ze zmíněných gigantů už totiž své tuzemské pobočky provozuje. Příležitost pro realitní kanceláře nyní podle Meiera spočívá v zaměření se na menší firmy a ve využití zvýšené poptávky po kancelářských prostorách malé a střední velikosti. „Tyto, kontinentální nebo české firmy, které si chtějí založit své oblastní pobočky, nehledají kanceláře o ploše 1000 m2, ale spíše 100 až 300 m2“ domnívá se Meier. V tom spatřuje jasnou příležitost pro potenciální nové významné hráče na realitním trhu, kterými by se mohly stát ty realitní kanceláře, které dokáží malým a středním podnikatelům nabídnout profesionální služby a splnit jejich specifické požadavky.
Čas pro nového klíčového hráče?
Meier zdůrazňuje, že firmy poohlížející se po nových kancelářských prostorách budou potřebovat profesionální, transparentní a dynamickou realitní kancelář s dobrou reputací, která jim bude schopna nabídnout kvalitní služby ušité na míru. „Hledání nových kancelářských prostor je pro většinu firem obávaný úkol, neboť je to pro ně cesta do neznámých končin,“ tvrdí Meier a dodává, že hlavní výzvou pro realitní kancelář je tento proces maximálně urychlit a usnadnit.
Současný svět soukromého podnikání se vyznačuje obrovským množstvím informací a způsobů, jak je získat. Klíčem k úspěchu je nabídnout správné množství informací v těch správných informačních kanálech. Meier je přesvědčen, že realitní kanceláře by měly poskytovat dostatek přesných, srozumitelných a přehledných informací na svých webových stránkách. Ty si zástupci potenciálních klientů mohou v klidu pročíst v pohodlí svých kanceláří a když pak realitní kanceláři zatelefonují, už přesně vědí, co očekávat. Potenciální nový klíčový hráč na českém realitním trhu by podle Meiera měl mít dobré zázemí v České republice a jeho zaměstnanci by měli být převážně Češi s dobrou orientací v realitním businessu. Díky tomu by se taková realitní kancelář mohla rychle rozvíjet a těžila by z toho, že by její spokojení klienti doporučili její služby svým obchodním partnerům a dalším firmám. Realitní kanceláře, které se dokáží přizpůsobit neustálým výkyvům a proměnám realitního trhu, čeká podle Meiera světlá budoucnost.