Pátek 24. 9. 2010 byl významným dnem pro všechny příznivce a milovníky secesní architektury a umění v Praze. V tento den se totiž veřejnosti znovuotevřely dveře jedinečné Bílkovy vily, čímž byla završena její celková, tři roky trvající rekonstrukce.
Autorem návrhu této významné kulturní a architektonické památky, jež se nachází na pomezí Hradčan a Letenských sadů, je výtvarník František Bílek (1872-1941). Tato osobitý umělec, jenž bývá zařazován k secesi a symbolismu, se nesmazatelně zapsal do dějin českého umění, a to především jako autor originálních sochařských kompozic ze dřeva i jiných materiálů, ale také mimo jiné jako grafik, ilustrátor a architekt. Právě posledně zmíněnému nadání vděčíme za vznik jedinečné vily, která umělci sloužila jako domov i ateliér od svého dokončení před sto lety až do roku 1939, kdy přesídlil zpět do rodného Chýnova.
Pozoruhodný je již půdorys vily, jenž znázorňuje tvar, jaký za sebou zanechá kosa při sečení obilí. Vila tak symbolizuje "život jako pole plné zralých klasů, skýtající výživu bratří na každý den". Uvnitř pak na návštěvníky vily čekají reprezentativní ukázky z Bílkovy umělecké tvorby včetně objemných dřevěných plastik, jako jsou "Úžas", "Adam a Eva" či raná "Golgota", která byla kdysi vnímána jako urážka dobových uměleckých konvencí. Vedle toho se návštěvníci Bílkovy vily mohou těšit na dobově zařízené interiéry včetně originálního nábytku navrženého opět samotným Bílkem. Podkroví vily je uzpůsobeno jako výstavní prostor, ve kterém budou probíhat pravidelné roční výstavy výtvarného umění. V současnosti v těchto prostorách probíhá výstava knižních prací Františka Bílka. Návštěvníkům je vila k dispozici každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.