10 let Svoboda & Williams – rozhovor s Prokopem Svobodou a Marion Williams

06.12.2016

Máte-li porovnat Svoboda & Williams před 10 lety a dnes, v čem jsou podle vás největší rozdíly?

PS: Celá realitní branže se zprofesionalizovala, standardizovala, klíč k úspěchu dnes leží spíše v detailech než v zásadních konceptech. Zároveň je to dnes větší byznys. Zásadně se změnila i struktura našich klientů – zatímco v začátcích tvořili většinu klientů Svoboda & Williams expati, v posledních letech převzali otěže čeští klienti. Náš tým vyspěl – mnozí z těch, kdo s námi před deseti lety začínali, jsou dnes na seniorních pozicích a tvoří pomyslné pilíře našeho týmu.

MW: Před 10 lety byl naší doménou rezidenční pronájem, dnes nabízíme full service – prodej a pronájem rezidenčních a komerčních nemovitostí, správu nemovitostí, investiční management, pronájem apartmánů s kompletním servisem a další služby. Zároveň dnes expandujeme do regionů, například máme pobočku v Brně.

PS: Celkově jsme dnes určitě sofistikovanější a zkušenější, ale zároveň přibylo i stresu a šedin.

Jen pár let po vzniku Svoboda & Williams udeřila ekonomická krize. Co podle vás nejvíce přispělo k tomu, že ji Svoboda & Williams ve zdraví přečkala?

PS: Ve zdraví je trochu silné slovo... Byla to především tvrdá práce – v té době jsme moc neznali víkendy nebo dovolené – a dále nám pomohlo zefektivnění firemních procesů. Dlouhodobě se nám taky vyplatilo, že jsme drželi své pozice na trhu a nijak nezeštíhlovali náš tým ani investice do marketingu.

MW: Pomohlo nám, že jsme se soustředili na potřeby trhu a byli připraveni jim vycházet vstříc. Uvedli jsme na trh značku pro dostupné bydlení Feelhome, nastartovali komerční pronájem, správu nemovitostí a změnili orientaci směrem k lokálnímu trhu.

V čem podle vás Svoboda & Williams mezi realitními kancelářemi vyniká?

MW: Je to náš marketing, naše vize a odvaha být o krok dál.

PS: Vynikáme tím, že poskytujeme skutečný full service, a dále naší efektivní a osobitou marketingovou komunikací. Naším největším asetem je ale bezpochyby samotná značka Svoboda & Williams, kterou se nám podařilo vybudovat od nuly a etablovat na trhu.

V roce 2016 byla Svoboda & Williams značně aktivní – spustila nový, responzivní web, novou mobilní aplikaci, získala exkluzivitu na řadu projektů. Co plánujete pro rok 2017?

PS: Naším cílem je posílit firemní know-how tím, že rozšíříme management o nové, kvalifikované experty – business development exekutivu, experty na poradenství v oblasti tržní analýzy, poradenství pro developery a investiční poradenství.

Svoboda & Williams slaví deset let od založení, oba se však v oblasti realit pohybujete o mnoho déle. Jak jste se vlastně k realitám dostali, šlo spíše o náhodu, nebo dlouholetou ambici?

PS: Nic v životě není náhoda, věci se dějí tak, jak mají.

MW: Byl to přirozený vývoj, který v mém případě začal v roce 1993. Původně šlo o aktivitu, kterou jsme se chtěla zabavit a trochu si vydělat. Po 5 letech, kolem roku 1998, když jsme měli první zaměstnance, se ta aktivita proměnila v závazek. Realitní branži jsem znala ještě z New Yorku a na českém trhu jsem tehdy cítila příležitost v oblasti rezidenčního pronájmu.

Co vás vedlo ke společnému podnikání?

MW: Bylo to Prokopovo rozhodnutí – výměnou za plné partnerství se začal naplno věnovat rozvoji našeho byznysu. Bylo mi jasné, že to byl krok správným směrem.

PS: Byl to tak trochu sňatek z rozumu, Marion měla pozici na pražském realitním trhu, já měl vizi dalšího rozvoje.

Najdete si i teď, v době, kdy je rozvoj firmy v plném proudu, čas na to se setkat i mimo práci, ve volném čase? Máte – vedle toho, že oba rádi cestujete – i nějaké další společné zájmy?

MW: Je nám spolu dobře, ale času je bohužel málo.

PS: Spojuje nás podobný smysl pro humor, nic dalšího mě teď nenapadá. I když se Svoboda & Williams postupně stává korporací, pořád přetrvává určitý rodinný pocit, a tak s kolegy rádi občas zajdeme na drink. Mimo kancelář jsme se naposledy viděli na slavnostním předávání cen CIJ Awards Czech Republic, kde jsme měli tu čest převzít za Svoboda & Williams ocenění Local Power Broker Team of the Year. 

Další realitní zprávy

Lokalita
Parametry
Velikost
Min.
Max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpětí
Cena min.
Cena max.