V České republice se stále více objevují případy, kdy podvodníci falšují podpisy majitelů nemovitostí a převádějí tímto způsobem byty či domy do svého vlastnictví. Informují o tom Hospodářské noviny.
V praxi to funguje takto: stačí zfalšovaný a podvodně ověřený podpis, aby úředník mohl přepsat nemovitost na jiného majitele nebo alespoň vydal potvrzení, které vyžaduje banka při poskytnutí úvěru. Podvodníci tak využívají nedostatky při zapisování změn v registrech nemovitostí.
Jakými způsoby získávají podvodníci nemovitosti? Jedním z nich je, že se podvodník stane falešným zmocněncem. Padělá plnou moc vlastníka nemovitosti k prodeji, zastavení nebo darování. Druhým způsobem je získání padělaných dokladů totožnosti majitele stavby či pozemku a spolupráce např. s realitní kanceláří. Třetím způsobem je padělání veřejné listiny. Podvodník v tomto případě doručí katastrálnímu úřadu návrh na vklad odůvodněný kompletně padělanými listinami. Nemá pravé podklady od notáře, nespolupracuje s realitní kanceláří a majitel samozřejmě o ničem neví.
"Tento jev by měl varovat všechny realitní kanceláře a také zájemci o koupi nemovistostí by měli být více ostražití a vyhledat vždy zavedenou a spolehlivou realitní kancelář, která jedná se skutečnými majiteli nabízených nemovitostí“, uvedla Michaela Koudelová ze Svoboda & Williams.
Každoročně se podvody dotknou nemovitostí, jejichž hodnota dosahuje několika stovek milionů korun. Loni se pražské policii podařilo vyšetřit podvody za téměř půl miliardy.
V současné době neexistuje jednoduchý způsob, jak se poškozený majitel může bránit. Podvodné zápisy v katastru nemovitostí lze odstranit jen rozhodnutím soudu. Podvodníci si často nemovitosti nenechávají, ale hned je dál prodávají a tak se nový majitel stává stejně podvedeným jako ten předchozí.
S počátkem účinnosti nového občanského zákoníku (1.1.2014) bude situace ztížena o změnu postavení nového vlastníka, který při nabytí nemovitosti v dobré vůli, bude chráněm zákonem. Postavení původních vlastníků se nyní snaží zlepšit Český úřad zeměměřický a katastrální s poslanci a odborníky z ministerstev. Navrženy jsou informační emaily nebo SMS vlastníkům chráněné unikátními PIN kódy, jimiž by Katastrální úřady informovali o návrzích na změny v zápisech.